Terapia Bobath i MEDEK: którą wybrać?
NDT-Bobath i MEDEK to terapie rehabilitacyjne z zakresu metod specjalnych, które skupiają się na usprawnianiu psychofizycznym osób z zaburzeniami ruchu oraz z funkcjonowaniem układu mięśniowo-nerwowego. Poświęcone są one dla pacjentów, którzy ze względu na specyficzne i trudne jednostki chorobowe, nie reagują na konwencjonalne terapie. Służą one jako pomoc w przywracaniu funkcji aparatu ruchu poprzez reedukację. Jak zatem wypada porównanie Bobath i MEDEK? Przyjrzyjmy się ich podobieństwom i różnicom, aby dowiedzieć się, która z nich może okazać się najodpowiedniejszy wobec Twojego dziecka.
Czym jest terapia NDT-Bobath?
Zarówno terapia NDT-Bobath, jak i MEDEK są stosowane w pomocy dzieciom z zaburzeniami neurologicznymi, ale różnią się one od siebie pod pewnymi względami w obrębie specyfiki działania. Celem owej metody jest nauka odpowiedniej kontroli motorycznej w przyjętej przestrzeni i środowisku, w którym znajduje się dziecko. Głównymi założeniami, którymi fizjoterapeuci kierują się w terapii Bobath to przede wszystkim: hamowanie i dążenie do zaniku patologicznych odruchów, normalizacja zwiększonego lub obniżonego tonusu mięśniowego, osiągnięcie poszczególnych kamieni milowych wraz z dążeniem do wyrównania i kontroli postawy dziecka, wyzwalanie i utrwalanie prawidłowych wzorców ruchowych, umiejętność wykorzystania zdobytych umiejętności do czynności życia codziennego ADL/IADL. Standardowo przed podjęciem jakichkolwiek kroków fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie przechodzi do badania przedmiotowego, a w nim ważne i charakterystyczne dla tej metody pozycje czyli: leżenie tyłem, przodem, bokiem, podciąganie do siadu, podwieszenie brzuszne, pozycja stojąca i siedząca, podparcie na KKG. Dodatkowo u dzieci z MPD najczęściej ocenia się również mechanizm antygrawitacyjny. NDT-Bobath skupia się przede wszystkim na normalizacji zwiększonego lub zmniejszonego napięcia mięśniowego. Fizjoterapeuta specjalizujący się w metodzie Bobath oprócz wyżej wymienionych zadań stara się doprowadzić do relaksacji dziecka. Ważna okazuje się na tym etapie także mobilizacja mięśni i stawów. Dzięki niej ostatecznie dziecku udaje się osiągnąć wytoczony przez fizjoterapeutę cel w formie prawidłowej postawy stabilnej. Co więcej, technika może pomóc dziecku w poruszaniu się i całościowym ruchu kończynami w obrębie podstawowych płaszczyzn. W skład NDT-Bobath wchodzi kilka części a mianowicie: zajęciowa, logopedyczna i fizjoterapeutyczna. Często tak jak i w innych terapiach pacjent wraz z podjęciem się walki z dysfunkcją otrzymuje cały zespół interdyscyplinarny gotowy do wspierania dziecka i prowadzania go ku wymarzonemu życiu. Składa się on z fizjoterapeuty, lekarza, logopedy, pedagoga, pielęgniarki.
Czy terapia NDT-Bobath jest tylko dla dzieci?
Odpowiedź brzmi nie! Terapia Bobath dawniej była przeznaczona dla osób dorosłych. Skupia się na ośrodkowym układzie nerwowym, z naciskiem na mobilność i stabilność. Ta terapia jest stosowana u osób, które mają problemy neurologiczne np: mózgowe porażenie dziecięce, choroba Parkinsona lub udar. Często po urazach OUN nasze wzorce ruchowe do tej pory niezachwiane i prawidłowe, stają się pokraczne; patologiczne. Dzięki terapii Bobath możliwa jest powolna reedukacja zapomnianych i utraconych ruchów. Bobath tak jak i Medek, dąży do pomocy pacjentom w odzyskaniu samodzielności w życiu codziennym.
Czym się kierować przy wyborze między Medekiem a Bobathem?
- Działanie – Medek wykorzystuje grawitację w połączeniu z ułożeniem pacjenta jako jeden z wielu bodźców w terapii, podczas gdy terapia Bobath skupia się na poprawie koordynacji między mięśniami a mózgiem pacjenta, poprzez różnego rodzaju techniki mobilizacyjne
- Obecność na sesjach terapeutycznych – Obie terapie wymagają zaangażowania w imieniu pacjenta, aby były skuteczne. Bobath wymaga bezwzględnie wielu wizyt i sesji fizjoterapeutycznych, bez możliwości przeprowadzenia ich w domu ze względu na złożoność technik, którymi dysponuje specjalista. Obie terapie są mocno zbliżone do siebie, zwracają uwagę na prawidłowy rozwój motoryczny. W trakcie sesji rehabilitacyjnej Medek, dziecko nie musi współpracować z terapeutą oraz koncentrować się na ćwiczeniach – rozciąganie mięśni jest integralną częścią terapii. Nie wykonuje się w niej izolowanych ćwiczeń, dąży się do włączenia jak największej ilości grup mięśniowych. W NDT-Bobath ruchy są często już “zaprogramowane” i wyizolowane – myślą przeważającą w kierunku jednostki chorobowej. Przed zdecydowaniem się na którąś z metod, warto zasięgnąć informacji u specjalisty z zakresu poszczególnej terapii, w celu doboru dla dziecka adekwatnego planu. Pamiętajmy! Terapia, ma być najbardziej (jak to możliwe) dostosowana wobec dziecka, jego samopoczucia i osiąganych efektów.
Środki ostrożności przed rozpoczęciem fizjoterapii
Fizjoterapia może być trudna zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Trzeba wiedzieć, że to czasami jedyne wyjście, aby finalnie cieszyć się ze spełnionych oczekiwań. Ważne jest, aby słuchać instrukcji swojego terapeuty i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Nie należy się poddawać po jednej sesji rehabilitacyjnej! Każdy specjalista poinformuje Państwa o tym, że potrzeba kilku, a niekiedy kilkunastu jednostek terapeutycznych, aby zobaczyć w skrajnych sytuacjach minimalne sukcesy dziecka. Fizjoterapeuta nie leczy! Fizjoterapeuta usprawnia i stara się wraz z dzieckiem, małymi kroczkami, posiąść umiejętności, które zostały niesprawiedliwie zablokowane w wyniku choroby.
Jaką terapię powinienem wybrać dla swojego dziecka?
Zdaniem specjalistów nie można wprost stwierdzić, która metoda okaże się skuteczniejsza i lepsza dla Twojego dziecka, ponieważ mają one w teorii wpływać na coś zupełnie innego niż ta czy inna metoda. Metoda Bobath oraz MEDEK są procentowo porównywalne w kontekście niektórych technik. Warto się zastanowić jednak: Czego oczekujemy dla naszego dziecka? Z czym mierzy się dziecko? Jaki jest cel terapii, który chcielibyśmy osiągnąć u dziecka? Gdzie nasze dziecko czuje się najlepiej i gdzie najszybciej osiąga efekty? Jakie metody i sposoby oddziałują na nasze dziecko najintensywniej? Nie zapominajmy, że walczymy o szczęśliwą przyszłość dziecka, dlatego tak ważnym aspektem jest odpowiedni dobór terapii – najskuteczniejszej i najbardziej przyswajalnej przez Twoje dziecko!
Zobacz również
Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?
Niepokojące zachowania wieku niemowlęcego
Leżenie na brzuchu. Czy naprawdę trzeba kłaść dziecko na brzuchu?
Kiedy zacząć rehabilitację dziecka?
Dlaczego dzieci z hipotonią mięśniową potrzebują fizjoterapii?