Co to jest medek?

Medek czyli Dynamiczna Metoda Ruchowej Stymulacji (ang. Dynamic Method of Kinetic Stimulation) to metoda fizjoterapeutyczna mająca na celu rozwijanie dużej motoryki u niemowląt i dzieci z zaburzeniami ruchu spowodowanymi dysfunkcjami neurologicznymi.

Metoda została opracowana w latach 70-tych przez chilijskiego fizjoterapeutę Ramona Cuevasa.

Image module

Założenia metody

W Medeku za główny bodziec stymulujący układ nerwowo-mięśniowy do działania uważana jest grawitacja. Założenia terapii mocno zaznaczają, że oddziaływanie siły ciężkości (grawitacji) sprawia, że ruch oraz możliwość manipulacji przedmiotami wymaga kontroli posturalnej lub możliwości wykonania ruchu przeciwko grawitacji i stabilizacji ciała w przestrzeni. Zadaniem terapeuty jest prowokacja automatycznych reakcji posturalnych potrzebnych do wykonywania zadań funkcjonalnych.

W praktyce oznacza to, że terapeuta wywołując automatyczne odruchy prostowania i reakcje równoważne umożliwia i uczy wykonywania zadań funkcjonalnych jak m.in.: wstawanie, siadanie, chodzenie. Medek nie koncentruje się na zmianie napięcia mięśniowego, pierwotnych odruchach czy nieprawidłowych wzorcach ruchowych. Terapia skupia się na ćwiczeniu ruchów niezbędnych do siadania, stania i chodzenia poprzez stabilizację głowy i tułowia (centrum).

Jak wygląda terapia Medek?

W terapii wykorzystuję wiele ćwiczeń – każde z nich ma swoją nazwę, jest szczegółowo opisane i przede wszystkim ma na celu sprowokować określoną reakcję. Na początku terapii określam jej cel i dobieram odpowiedni zestaw ćwiczeń mający za zadanie wywołać określoną reakcję realizującą zamierzenia terapii.

Podczas zajęć wykorzystuję stół lub specjalny sprzęt do ćwiczeń na podłodze (w sytuacji, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki z pomocą terapeuty stabilizującego jego stawy skokowe). Ćwicząc na podłodze z wykorzystaniem dedykowanego do terapii Medek sprzętu (9 drewnianych elementów dowolnie ze sobą zestawianych) pracuję nad stabilizacją poprzez ćwiczenia równowagi w pozycji pionowej.

Medek to forma terapii zakładająca bardzo bliską współpracę na linii terapeuta – dziecko – rodzic. Każdy rodzic podczas terapii zostaje „przeszkolony” i otrzymuje zestaw ćwiczeń do pracy z dzieckiem w domu.

Image module

Terapia Medek – komu może pomóc?

  • niemowlęta i dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym;
  • niemowlęta i dzieci z hipotonią;
  • niemowlęta i dzieci z zespołem Downa;
  • niemowlęta i dzieci ze zdiagnozowanym opóźnieniem motorycznym;
  • niemowlęta i dzieci z zaburzeniami pracy mózgu (małogłowie, wodogłowie).

Napisz do nas

Administratorem Pani/Pana danych osobowych będzie Paweł Żurawski prowadzący działalność gospodarczą pod firmą CENTRUM TERAPII DYNAMICZNEJ Paweł Żurawski z siedzibą w Pile (64-920), ul. Dąbrowskiego 73c/11, posługujący się numerem NIP 7642317222. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdują się w polityka prywatności.

Reload Captcha

SOCIAL MEDIA