Czym jest Medek?
Jest to metoda fizjoterapeutyczna skupiająca się na ćwiczeniu ruchów niezbędnych do siadania, stania, chodzenia poprzez stabilizację głowy i tułowia (centrum).
Kiedy zacząć terapię?
W rehabilitacji dzieci kluczowa jest wczesna interwencja najlepiej więc jeśli terapia rozpoczyna się w pierwszych sześciu miesiącach życia.
Moje dziecko nie współpracuje, czy może wziąć udział w terapii?
Podczas terapii Medek inaczej niż podczas pozostałych terapii ćwiczenia wykonywane są bez uwagi, skupienia i współpracy dziecka. Wynika to z założenia, że motywacja podnosi tymczasowe wyniki, ale nie wprowadza trwałej zmiany w procesie rehabilitacji.
W jakim wieku dziecko może uczestniczyć w terapii?
Najlepiej jeśli terapia rozpoczyna się w pierwszych sześciu miesiącach życia. Nie ma natomiast górnej granicy wiekowej. Ograniczenia związane z zastosowaniem metody wiążą się przede wszystkim z możliwościami fizycznymi terapeuty oraz wagą i rozmiarami dziecka; czynniki te determinują możliwość wykonania poszczególnych ćwiczeń.
Jak kontynuować terapię w domu?
Każdy rodzic podczas terapii zostaje „przeszkolony” i otrzymuje zestaw ćwiczeń do pracy z dzieckiem w domu. Praca z dzieckiem w domowym zaciszu zakłada wykonywanie zaleconych ćwiczeń dwa razy dziennie. Systematyczność podczas terapii ma kluczowe znaczenie. Medek to forma terapii zakładająca bardzo bliską współpracę na linii terapeuta – dziecko – rodzic. W trakcie kontynuacji terapii w domu opiekuję się zarówno dzieckiem i rodzicem odpowiadając na pytania za pośrednictwem poczty e-mail biuro@medekpolska.pl lub telefonicznie.
Jakie są przeciwwskazania do terapii?
Przeciwwskazaniem do terapii jest zwichnięcie stawu biodrowego oraz bardzo głęboka skolioza.