Życie każdego z nas to nieustające wybory. Codziennie dokonujemy wyborów, tych ważnych i mało istotnych. Powaga i znaczenie większości z nich dociera do nas w momencie, gdy przestajemy być odpowiedzialni tylko za siebie. W momencie, gdy nasze wybory mocno kształtują życie naszych najbliższych jesteśmy coraz mniej pewni a w głowie powstaje mnóstwo pytań i wątpliwości. Jednym z ważniejszych wyborów w procesie rehabilitacji i leczenia dzieci (jak nie najważniejszym) jest wybór fizjoterapeuty. Nie da się ukryć, że fizjoterapeuta fizjoterapeucie nierówny (oczywiście nie dotyczy to tylko tej grupy zawodowej). Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę? Na co zwrócić uwagę? Mam nadzieję, że mój wpis odpowie na wszystkie twoje pytania.
Kluczem do podjęcia właściwej decyzji jest podejście do tematu ”na zimno” i dokładne prześwietlenie terapeuty. Tak dobrze przeczytałaś/przeczytałeś – PRZEŚWIETLENIE. Może zabrzmi to trochę dziwnie ale skoro dokonując wyboru pralki czy lodówki sprawdzasz jej parametry techniczne, wygląd i opinie to dlaczego nie weryfikować kogoś kto odpowiada za zdrowie i powrót do sprawności jednej z najbliższych Ci osób? Większość z Was robi teraz wielkie oczy i mówi sobie w myślach mnie to nie dotyczy, ja znam rehabilitanta mojego dziecka. Uwierzcie mi lata pracy w zawodzie pozwoliły mi już zauważyć, że często rzeczy oczywiste (jak posiadanie wiedzy o terapeucie swojego dziecka – znać niekoniecznie znaczy mieć wiedzę o…) umykają w ferworze walki o sprawność dzieci. Ale do rzeczy…
5 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem fizjoterapeuty
- Opinie pacjentów lub ich rodziców
Osobiste rekomendacje to bez wątpienia najlepsze źródło informacji. Sprawdź czy wśród znajomych nie ma kogoś kto pracował z danym terapeutą i po prostu spytaj. Dostępność informacji jest w dzisiejszych czasach tak duża, że nie musisz zamykać się do ludzi ze swojego najbliższego otoczenia. Fora internetowe, grupy facebook’owe dają ogromną możliwość poznania opinii i doświadczeń ludzi z całego kraju i nie tylko.
- Wykształcenie
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która weszła w życie rok temu nakłada na wszystkich fizjoterapeutów obowiązek uzyskania prawa wykonywania zawodu i przynależność do Krajowej Izby Fizjoterapeutów co skutkuje uzyskaniem stosownego dokumentu oraz ujawnieniem danych w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. Oznacza to, że tylko osoba posiadająca Licencję i wpisana do Rejestru ma potwierdzone kwalifikacje zawodowe. Ustawa wprowadziła okres przejściowy do 31 maja 2018, w którym można pracować jako fizjoterapeuta na dotychczasowych zasadach. Oznacza to zatem, że jeszcze przez ponad pół roku zadaniem rodzica/pacjenta będzie sprawdzenie jakie kompetencje ma konkretna osoba. Na co należy zwrócić uwagę – przede wszystkim czy dana osoba ukończyła studia na kierunku fizjoterapia. Niestety do 31.05.2018 roku będziemy mogli znaleźć jeszcze przypadki, gdzie osoby po ukończonym kilkudziesięciogodzinnym kursie masażu będą się zwać fizjoterapeutami . Co jeszcze? Rodzaj ukończonej uczelni – prywatna, państwowa… Niby detal ale ma znaczenie.
- Doświadczenie
Zwróć uwagę na dotychczasowe doświadczenie terapeuty – Z kim pracował? Gdzie? Warto zainteresować się fizjoterapeutą mającym doświadczenie w pracy z pacjentami o różnych jednostkach chorobowych, gdyż dzięki temu posiada większą znajomość zagadnień rehabilitacyjnych. A co w takim razie z młodymi terapeutami z niewielkim doświadczeniem? W takim przypadku należy zwrócić uwagę na zaangażowanie w pracę i chęć nauki. Zdecydowanie lepszy ktoś bez większego doświadczenia a zaangażowany, oddany swojej pracy i doskonalący się przy każdej okazji niż „stary wyjadacz” nierozwijający się i wychodzący z założenia, że wie wszystko.
- Kursy
Istnieje błędne przekonanie, że im więcej kursów posiada dany terapeuta tym lepiej. Dlaczego błędne? Otóż najlepsze kursy zwykle podzielone są na etapy, których nie powinno się realizować jednocześnie lub jeden po drugim. Najbardziej cenieni instruktorzy/szkoleniowcy na świecie wymagają kilkumiesięcznej (niektórzy nawet pół rocznej!) przerwy między jednym stopniem a drugim w celu utrwalenia wiedzy z poszczególnego stopnia. Czy posiadanie zatem bogatego dorobku szkoleniowego jest złe? Oczywiście, że nie! Trzeba tylko zweryfikować czy ten dorobek jest „coś wart” czy tylko „ładnie wygląda na papierze”. Nie jest to łatwe ale jest to do zrobienia. Sprawdź kto prowadził dane szkolenie i jaka placówka je organizowała. I najważniejsze – zorientuj się czy dany fizjoterapeuta nadal się szkoli – fizjoterapia to dziedzina rozwijająca się bardzo prężnie. Dobry specjalista musi być „na czasie” z nowościami, nie może spocząć na laurach.
- Otwarty umysł
Otwarty umysł – brzmi trochę enigmatycznie, ale już wyjaśniam. Pod tą nazwą ukryłem dwie jednakowo ważne kwestie. Po pierwsze otwartość umysłu i chęć przekazywania swojej wiedzy dalej. Ktoś kto jest pewny siebie, swojej wiedzy i umiejętności z chęcią udziela się na różnych konferencjach naukowych i bierze udział w różnego rodzaju projektach związanych z propagowaniem wiedzy w dziedzinie fizjoterapii. Nie wspominając już o tym, że tylko osoby z pewnym dorobkiem i autorytetem są zapraszane do tego rodzaju przedsięwzięć. Po drugie otwartość na sugestie rodziców i inne metody niż te stosowane przez niego dotychczas. Nie ma jednej metody, która jest najlepsza i pomaga wszystkim i na wszystko. Każdy jest inny i na każdego działa inny bodziec. Jeżeli ktoś jest zamknięty tylko na „swój wycinek pracy” nie będzie dobrym fizjoterapeutą w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa. Trzeba ciągle szukać i próbować. Ostatecznie przecież najważniejszy jest efekt terapii a nie ćwiczenia tylko dla ćwiczeń!