Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego – wszystko co musisz wiedzieć!
Fizjoterapeuci dziecięcy ze specjalizacją neurologiczną są ekspertami w usprawnianiu dzieci z problemami rozwojowymi spowodowanymi najczęściej przez ich schorzenia, takie jak np porażenie mózgowe dziecięce, zespół Downa, wodogłowie etc. Są również w stanie pomóc dzieciom, które doznały urazu w wyniku wypadku lub aktywności sportowej, po których widoczne są dysfunkcje ruchowe spowodowane uszkodzeniami OUN. Bez względu na powód, dla którego Twoje dziecko potrzebuje wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego, powinieneś wiedzieć, czego się spodziewać podczas pierwszej wizyty u jednego z nich i być przygotowanym na wszystkie pytania, które Ci zada.
Kim jest fizjoterapeuta dziecięcy?
Fizjoterapeuta dziecięcy to osoba, która pomaga dzieciom z dysfunkcjami aparatu układu ruchu pochodzenia neurologicznego i nie tylko, osiągnąć jasno określone kamienie milowe, prawidłowe wzorce ruchowe, konieczne do funkcjonowania w życiu dorosłym bez ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. Torują poprzez stymulację i usprawnianie, wykonywanie zamierzonych czynności w opóźnieniach rozwojowych i niepełnosprawnościach, w tym porażeniu mózgowym, dyspraksji, dystrofii mięśniowej, zaburzeniach koncentracji uwagi i autyzmie. Często pracują również z pacjentami z porażeniem mózgowym, rozszczepem kręgosłupa i innymi schorzeniami, które mogą uniemożliwiać wykonywanie podstawowych i złożonych czynności dnia codziennego. Fizjoterapeuta dziecięcy pracuje przede wszystkim z dziećmi, ale też rodzicami i opiekunami w ośrodku rehabilitacyjnym, ale również nad tym, jak poinstruować rodziców w kontekście rehabilitacji pacjenta w domu, wykorzystując techniki i ćwiczenia poznane w klinice. Mogą pokazać Ci, jak bezpiecznie stymulować dziecko, nauczyć Cię korzystania z urządzeń pomocniczych, takich jak szelki oraz udzielić porady na temat dostosowania środowiska Twojego dziecka. Pamiętaj! Fizjoterapeuta doradza nie tylko w sferze szeroko postrzeganego usprawniania, ale również wspiera psychicznie i unosi na duchu. Fizjoterapeuta dziecięcy ze specjalizacją neurologiczną zajmuje się pacjentami, którzy z powodu patologii OUN nie są w stanie prawidłowo się rozwijać i żyć.
Co może dla mnie zrobić dziecięcy fizjoterapeuta?
dziecięcy postara się zapewnić Tobie i Twojemu dziecku odpowiednią diagnozę popartą właściwymi wynikami oraz znajdzie przyczynę bólu i złego samopoczucia. Usprawnianie fizjoterapeutyczne jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, może obejmować konkretne metody, fizykoterapię i ćwiczenia z zakresu kinezyterapii. To czy efekty będą widoczne po zakończonej współpracy z fizjoterapeutą zależy z jaką jednostką chorobową zmaga się dziecko, do jakiego urazu doszło, od zaangażowania (nie tylko dziecka) oraz czy rodzice dostosowali się do wskazówek specjalisty.
Kiedy rodzice powinni skłonić się ku wizycie u fizjoterapeuty dziecięcego?
Objawy to przede wszystkim odstępstwa od normy w zachowaniu pociechy. W zależności od konkretnego MŻ mogą to być np zaciśnięte pięści, zaburzony odruch ssania, obniżone lub wzmożone napięcie w obrębie korpusu ciała, nadmierne pobudzenie lub przeciwnie – dziecko mało aktywne oraz płacz i problemy ze snem bez konkretnej przyczyny. Nie można stwierdzić czy proces usprawniania bądź reedukacji potrwa długo lub krótko. Każdy czynnik, nawet taki jak – praca spolecznosci rodzinnej – może mieć bardzo duży wpływ na skutki końcowe.
Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko potrzebuje fizjoterapii?
Jeśli zauważyłaś/eś, że Twoje dziecko zachowuje się inaczej – jest mniej lub bardziej pobudzone, unika zabaw, często płacze, ma problemy ze snem, mogą już to być pierwsze objawy, że należy szukać problemu. Konkretnymj objawami, które na tym etapie powinny skłonić nas do wizyty początkowo u lekarza rodzinnego obejmują chociażby w wieku niemowlęcym np: trudności w siedzeniu, podporze przodem, brak kontroli głowy, patologiczne i niewytłumaczalne zwiększone/obniżone napięcie mięśniowe, brak obrotu z brzucha na plecy oraz w wieku dziecięcym np: niemożność przejścia więcej niż kilku metrów, niemożność skakania, dysfunkcje w obrębie motoryki dużej i małej, problemy w wykonywaniu ADL i IADL np jedzeniu, zakładaniu bluzki, zawiązywaniu butów, trzymania ołówka itd. Pierwsza wizyta będzie konsultacją w celu ustalenia, jakiej formy pomocy potrzebuje Twoje dziecko. Zostaną omówione wszystkie problemy, których doświadczają dzieci, a fizjoterapeuta zidentyfikuje je i zaproponuje potencjalne rozwiązania, które pomogą w osiągnięciu zamierzonych celów terapeutycznych. Ważne! Przydatnymi mogą okazać się niektóre z badań, o które prawdopodobnie zostaniesz zapytany przez specjalistę fizjoterapeutę. Możesz spodziewać się, że na pierwszym spotkaniu z fizjoterapeutą dziecięcym spędzisz do godziny, gdyż obszerny wywiad to solidna podstawa do jakiegokolwiek dalszego działania. Omówi on z Tobą historię Twojego dziecka, a zakończy badaniem fizykalnym. Trzeba również zdać sobie sprawę z tego, że w momencie wykrycia patologii bądź dysfunkcji zaczyna działać zespół terapeutyczny złożony z lekarza, nauczyciela, pedagoga, fizjoterapeuty i być może pielęgniarki, dlatego tak ważne jest przekazywanie informacji od konkretnego specjalisty. Owocna współpraca skutkuje pozytywnymi wynikami terapii.
Czy moje dziecko będzie potrzebować długoterminowej fizjoterapii?
Twoje dziecko będzie potrzebować długoterminowej fizjoterapii kiedy:
- Ma chorobę, która daje objawy w postaci bólu lub nieodpowiedniego rozwoju reflektorycznego, problemami przez choroby neurologiczne takie jak MPD i inne jednostki typu rozszczep kręgosłupa, spastyczność, skolioza, zespół Downa
- Urazy lub stany, które nie ulegną poprawie bez włączenia programu terapeutycznego, a sam lekarz rodzinny nie może pomóc dziecku w powrocie na właściwe tory, stosując wyłącznie leki.
- Twoje dziecko jest za młode na operację – wymaga operacji w przyszłości (np. ciężka dysplazja stawu biodrowego) lub jego stan bądź jednostka chorobowa nie kwalifikuje się do operacji
4. Od urodzenia mają przewlekłe lub poważne problemy z kośćmi i stawami, więc i tak potrzebowałyby długotrwałego usprawniania
Kiedy moje dziecko będzie gotowe na wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego?
Dla niemowląt najlepszym wyjściem jest jak najszybsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, najlepiej przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Dzieje się tak, ponieważ to czas, w którym większość dzieci zacznie raczkować, a ich mięśnie będą się intensywnie zmieniać i rozrastać. W przypadku gdy dzieci dorosną, zaczną utrwalać i rozwijać złe nawyki, takie jak używanie palców rąk i nóg zamiast dłoni i stóp, aby się poruszać. Jednak kontakt niemowlęcia z fizjoterapeutą dziecięcym na tym etapie może pomóc mu wcześnie przełamać te nawyki i zapobiegać występowaniu długotrwałych problemów z orduchami bądź nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi. Co więcej należy pamiętać, że młodsze dziecko skazane na bardzo (nawet kilkuletnią) długą współpracę z fizjoterapeutą już od małego przyzwyczai się i polubi specjalistę, przez co terapia nie będzie dla niego niczym strasznym, może nawet stanie się formą zabawy. Ważne jest, aby upewnić się, że Twoje dziecko nie rozwinęło już żadnych poważnych błędnych nawyków ruchowych lub postawnych, zanim zostanie ono zbadane przez fizjoterapeutę dziecięcego. Nie czekaj!
Jak często powinniśmy chodzić na sesję do fizjoterapeuty?
W zależności od stopnia niepełnosprawności lub urazu, wizyty będą częstsze lub rzadsze. Jeśli kontuzja twojego dziecka jest łagodna, możesz potrzebować tylko czterech lub pięciu sesji z fizjoterapeutą, zanim pacjent wróci do stanu sprzed wypadku. Poważniejsze obrażenia mogą wymagać kilkumiesięcznego pobytu z fizjoterapeutą. Jak wygląda sprawa w przypadku schorzeń i dolegliwości neurologicznych dysfunkcji OUN? Regularne spotkania ze specjalistą mogą trwać nawet do kilku lat. Wszystko zależy od wpływu poszczególnych ruchów, ćwiczeń i zaleceń na psychikę i ciało pacjenta. Niestety, żaden fizjoterapeuta nigdy nie poda nam konkretnej daty zakończenia terapii, gdyż każdy pacjent jest inny i inaczej reaguje na podane mu środki (z zakresu metod specjalnych, kinezyterapii i fizykoterapii). Jako rodzice, nie powinniśmy się tym martwić, ponieważ wszystkie szczegóły odnośnie częstotliwości spotkań z fizjoterapeutą dziecięcym będą uzgodnione i dostosowane do trybu życia przede wszystkim rodziców, dziecka jak i zespołu terapeutycznego pacjenta.
Zobacz również
Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?
Niepokojące zachowania wieku niemowlęcego
Leżenie na brzuchu. Czy naprawdę trzeba kłaść dziecko na brzuchu?
Kiedy zacząć rehabilitację dziecka?
Dlaczego dzieci z hipotonią mięśniową potrzebują fizjoterapii?